piątek, 12 sierpnia 2016

Potrzebna mądra pomoc

Malborskie Forum Pomocowe ma szansę sprawdzić się działaniu


Niedawno obradowaliśmy - dziś przyszedł czas próby i konfrontacji słów z działaniami w życiu. Może to test na to co w sercu i ustami wypowiedziane. Póki co, instytucje zasłaniają się "niemożliwościami". Może osoby pracujące w niektórych instytucjach miejskich się zorganizują i przełamią w gąszczu proceduralnych niemożliwości. Poniżej zamieszczam przedruk informacji i apelów; 

Radio Malbork

"Państwo Anna i Jerzy Tomasik zwrócili się do naszej redakcji z prośbą o pomoc. (Radia Malbork - przyp. red.) Państwo Tomasik mają córkę Katarzynę, która 20 czerwca tego roku skończyła 31 lat i od urodzenia choruje na czterokończynowe porażenie mózgowe. Rodzice przez wszystkie lata opiekowali się córką, tak, aby niczego jej nie brakowało. Kasia przeszła wiele operacji. 

Od jakiegoś czasu Kasia przebywała w Domu Pomocy Społecznej w Bielawkach, z racji tego, że Państwo Tomasik  są w podeszłym wieku i sami borykają się z chorobami. 

Nie mieli siły, aby opiekować się córką. Kasia jest jedynym dzieckiem Państwa Tomasik. Sytuacja się pogorszyła, kiedy Kasia 3,5 miesiąca temu trafiła do Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie. Lekarze stwierdzili u niej sepsę. Rodzice poznali już diagnozę i w ostatnich chwilach życia chcieliby być przy córce, jednak nie pozwala im na to sytuacja finansowa. 

Państwo Tomasik wieczorami zbierają odpady wtórnego użytku i sprzedają, aby mieć pieniądze na podróż do szpitala. Jednorazowo podróż kosztuje 50 zł. Pani Anna ma 60 lat i nie ma pracy. Oczekuje na wcześniejszą emeryturę, ale niestety, brakuje jej jeszcze kilku miesięcy. Pan Jerzy ma emeryturę w kwocie nieco ponad 800 zł. Państwo Tomasik zwrócili się o pomoc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku, jednak nie jest ona wystarczająca na pokrycie kosztów."


Małgorzata Brzezińska
red. Radia Malbork 

Kontakt z Państwem Tomasik 
Tel: 55 620 91 16 (stacjonarny) 539 012 894 Pan Tomasik. 
Jeśli ktoś zechciałby wesprzeć - Nr konta: 18 8309 0000 0060 0595 3000 0010 Katarzyna Tomasik


Od redakcji Gazety Obywatelskiej

Wczoraj podczas spotkania z mediami w Urzędzie Miasta,  Małgorzata opowiedziała nam o sytuacji Państwa Tomasik. Nie wiem, co zrobią z tą wiadomością inne redakcje. Wiem na pewno, że zorganizowane przez nas w ostatnim czasie Malborskie Forum Pomocowe byłoby bez sensu, gdyby teraz nic nie moglibyśmy wszyscy zrobić jako współmieszkańcy. 

Proszę o przekazywanie i udostępnianie tej informacji innym  - niech zatoczy jak największy krąg. Gdyby istniała potrzeba sprawdzenia wiadomości, zdobycia więcej szczegółów (w tym np. adresu domowego Państwa Tomasik jeśli nie dopytacie panią Annę lub jej męża) proszę o kontakt z Małgorzatą Brzezińską, Radio Malbork  272 67 66.

Deklarowana wcześniej na Forum chęć współpracy między wszystkimi podmiotami i formacjami pomocowymi uczestniczącymi w forum będzie miała sens, jeśli wspólnie czy cząstkowo uczestnicy i inne organizacje oraz instytucje pomogą. 

Chciałbym tylko zaznaczyć, że Państwo Tomasik zostali poniekąd zostawieni samym sobie, bez profesjonalnego wsparcia psychologicznego czy duchowego. Jak powiedziała p. Małgorzata Brzezińska, zaistniała szansa, deklaracja obcej osoby, by dowozić do szpitala rodziców p. Kasi. 

W chwili gdy piszę ten tekst jestem po rozmowie z p. Brzezińską.  Gdyby ktoś jeszcze miał  możliwość wyjazdów do szpitala (bezpłatnego podwożenia i odwożenia) prosiłbym o kontakt z redaktor RM Małgorzatą Brzezińską  – która, z racji największej wiedzy o sytuacji Państwa Tomasik, stała się koordynatorem poczynań pomocowych. 

Szukamy wszelkich pomysłów, by być skutecznym wsparciem dla tej rodziny. Każdy może przyłączyć się do nas, wszak jesteśmy z jednego miasta, jednej rodziny, społeczności, organizmu, który jest tak silny jak najsłabsza więź miedzy ludźmi. 

Udowodnijmy sobie i innym, że potrafimy być skuteczni jako jeden organizm, społeczność. Nawet po to, by samemu w trudnej życiowo sytuacji wiedzieć, że nie pozostaniemy bez pomocy, że możemy liczyć na innych.

 I niech to nie będzie pusty slogan. Bo nie po to było spotkanie Malborskiego Forum Pomocowego, bo nie po to mamy „serca i empatię”, by nie zauważać i nie wspierać, pomagać. Udowodnijmy, że potrafimy nie tylko w deklaracjach. 


Krzysztof Hajbowicz
red. Lokalnej Gazety Obywatelskiej
tel. kom. 695 776 898

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz