Razem dla Boga

Wspólnie z chrześcijanami innych zborów i wspolnot jesteśmy jednym


W Zborze Zielonoświątkowym przy (Malbork Al. Wojska Polskiego 478) 

Pastor Robert Blank


Dobry czas

Malbork był jednym z etapów gwiaździstej modlitewnej podróży Żydów Mesjańskich przez Polskę Jedna z grup, południowa wyruszyła z Krakowa, zachodnia z Kalisza , wschodnia z Hrubieszowa, Północna zaś z Gdańska, przez m.in. Sztutowo, Malbork  Celem było spotkanie wszystkich grup w Warszawie. Żydzi z Rosji, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Niemiec modlili się w miejscach upamiętniających przelaną niewinnie krew ofiar drugiej wojny światowej.

Będziemy modlić się przede wszystkim na miejscach martyrologii narodu żydowskiego, a także w miejscach, gdzie inne narody doznały krzywdy  – mówił Andrej Wdow jeden z organizatorów przedsięwzięcia,  Rabin ze wspólnoty z  Petersburga – nasza podróż ma charakter pojednania między narodami, byśmy pamiętając o tym co stało się w historii, myśleli jednocześnie o teraźniejszości. Polska jest szczególnym miejscem, stąd nasza determinacja i zaproszenie do modlitw Polaków.
W Malborku nieopodal zamku uczestnicy  tej szczególnej międzynarodowej wyprawy wspólnie z chrześcijanami innych kościołów protestanckich w skupieniu modlitwy upamiętnili ofiary wojny.

Wieczorem na zaproszenie Pastora Piotra Furgały  i  członków Kościoła Bożego w Chrystusie  odbyło się spotkanie w Zborze Syloe w Malborku. Były tańce folkloru żydowskiego, był poczęstunek i chwile refleksji. 

- To naprawdę był dobry czas nie tylko, by poznawać wzajemnie nasze kultury, zwyczaje. To był dobry czas na modlitwę i na to żeby zauważyć, że niczym się nie różnimy w naszym myśleniu o Panu Bogu – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.  
***
Wspólny koncert w styczniu 2016r.

W kościele Parafii rzymsko-katolickiej p.w. Bł. 108-u Męczenników Polskich  na Nowej Wsi, przy ulicy Pionierów, o godz. 18.00, odbędzie się koncert zespołu "Jarmuła Band" na który zapraszają wspólnie,  ekumenicznie; Parafia i  Kościół Boży w Chrystusie -Zbór Syloe Malbork Wstęp wolny.
Jarmuła Band w swoim repertuarze ma utwory różnych gatunków m.in klezmer, folk, jazz, pop,  wedding, rock. powstała w 2002 roku, aby grać i śpiewać dla Żydów na Ukrainie. Na swojej stronie facebook`owej piszą m.in. o sobie w taki sposób;

(…)Widzieliśmy łzy radości w oczach starszych ludzi, gdy słuchali pieśni w języku swojej młodości, kiedy razem z nami śpiewali i tańczyli. Zrozumieliśmy, że ta muzyka porusza ludzkie serca i nie pozostawia ich obojętnymi. Wplecione w muzykę przesłanie, że Izrael jest Narodem Wybranym, a Mesjasz Izraela żyje i kocha swój Naród - stało się naszym głównym przesłaniem. Wtedy zrodziła się myśl, aby grupa mogła koncertować także i w Polsce wychodząc naprzeciw "zapotrzebowaniu" różnych środowisk na muzykę i treści związane z Izraelem. Dziś, grupa koncertuje w Polsce i poza granicami kraju; wszędzie tam, gdzie serca ludzi są otwarte dla Żydów! (…)”
Liderem zespołu jest Irek Czubak a menadżerem Sławomir Kucharski. Z całą pewnością koncertu warto wysłuchać. Artyści zapewnią całą gamę wrażeń i niepowtarzalny klimat.

Ludzie, którzy wiedzą co robią 

- „Rzadko się zdarza by udało się komuś przykuć ich uwagę (mowa o gimnazjalistach) przez całe 90 minut”
- „Robił z nimi co chciał, reagowali żywiołowo a za chwilę zamieniał ich w zasłuchaną ciszę”
- „To był show, spektakl i zarazem bardzo poważny przekaz wiadomości, widać że robią to nie pierwszy raz i to tak jak należy. Pełen profesjonalizm”.
- „Widać różnicę gołym okiem, pogadanki o dopalaczach i to spotkanie z grupą Piotra Stępniaka, żeby te pierwsze takie były”  
- „Początkowo nie chcieliśmy, teraz na grudniowy ich przyjazd czekamy z niecierpliwością”

W trakcie jednego ze spotkań zdjęcie ze zbiorów Piotra Stępniaka
To tylko urywki z wypowiedzi dorosłych, nauczycieli, pedagogów, niekiedy obserwatorów spotkań grupy profilaktycznej Piotra Stępniaka na temat uzależnień.

To autorskie spotkanie profilaktyczne o uzależnieniach od narkotyków, alkoholu, pornografii, przemocy jest oparte na historiach i świadectwach z życia osób, które doświadczały podobnych lub takich samych tragicznych przypadków. Prowadzą to osoby przygotowane zawodowe, posiadające wiedzę i umiejętności certyfikowane przez specjalistów. Dba o to kadra Stowarzyszenia Pomocy Arka Noego, w skład której wchodzą zarówno certyfikowani specjaliści terapii uzależnień, instruktorzy Instytutu Psychologii Zdrowia, pedagodzy resocjalizacji, oligofrenopedagodzy, edukatorzy różnych specjalizacji. To znany i ceniony za fachowość zespół ludzi. Część tego zespołu zajmująca się szeroko pojętą edukacją została zaproszona przez Andrzeja Krawców i Izabelę Krauze, w ramach programu CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILTY (CSR) .

Podczas "Dnia nowej szansy" członkowie Kościoła Ulicznego
Coffee House, w Zborze Zielonoświątkowym. Zdjęcie ze zbiorów
Piotra Stępniaka.
Dość tylko że napiszemy że zarówno pan Andrzej Krawców (również jako lider Coffee House), jak i Pani Izabela Krauze postanowili bezinteresownie pomóc środowiskom powiatu Malborskiego i Sztumskiego nie pierwszy raz. W sierpniu pomogli zorganizować dla tych dwóch powiatów obóz socjoterapeutyczny o którym pisaliśmy w numerze …. W ten sposób pokazując jak można poza strukturami instytucjonalnymi, urzędniczymi zorganizować na wysokim poziomie profesjonalną pomoc w różnych dziedzinach życia społecznego. Nie przysparzając kosztów samorządom. Napisali w języku angielskim projekty i przy wsparciu Konsorcjum Archer Daniels Midland Company z Chicago je zrealizowali dla dobra lokalnych społeczności. „Wystarczyła” dobra wola, chęć niesienia pomocy innym i mądrość działania.

Piotra Stępniaka i Jego zespół terapeutów wspierany jest również przez  Kościół Boży w Chrystusie -Zbór SYLOE z  Malborka oraz Przyjazny Kościół - Zbór Zielonoświątkowy. Oba zbory współpracują ściśle w tej materii.

BANWIBrak komentarzy:

Prześlij komentarz